21. máj 2024
Facebook
pondelok, 22 jún 2020 13:00

Archeológovia objavili pri Stonehenge šachty staré tisíce rokov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

22.6.2020 (Webnoviny.sk) - Britskí archeológovia objavili zhruba tri kilometre od monumentu Stonehenge v Anglicku podzemné šachty vykopané pred viac ako 4500 rokmi. Celý okruh má dva kilometre, pričom šachty sú široké viac ako desať metrov a hlboké približne päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.

Šachty predstavujú fascinujúci archív

"Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa komplexnejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť. Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť," uviedol Richard Bates z Univerzity St Andrews. Jeho kolega Tim Kinnaird vyhlásil, že sedimenty zo šácht "obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí".

Objav ponúka nový pohľad na život predkov

Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom "napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých 4000 rokov". Archeologička Nick Snashall vyhlásila, že "tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov". "Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge," vyjadrila sa.

Viac k témam: archeológovia, historický objav, Stonehenge
Zdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia objavili pri Stonehenge šachty staré tisíce rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 116 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner