21. máj 2024
Facebook
utorok, 17 august 2021 21:00

Blue Origin Jeffa Bezosa žaluje NASA, dôvodom je kontrakt s Elonom Muskom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

17.8.2021 (Webnoviny.sk) - Firma zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa Blue Origin, ktorá je výrobcom leteckej techniky, zažalovala americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pre jeho rozhodnutie uzavrieť kontrakt v hodnote 2,9 miliardy dolárov na výrobu dopravného prostriedku pre pristátie astronautov na Mesiaci len so spoločnosťou SpaceX Elona Muska.

Neférová dohoda

Firma bývalého generálneho riaditeľa Amazonu uviedla, že v súvislosti s kontraktom existujú „podstatné sporné otázky“ a dohodu označila za neférovú. Informuje o tom portál bbc.com. Dôvodom sporu je to, že NASA v apríli pre nedostatok financií uzavrela kontrakt s jednou firmou a nie s dvoma, ako sa očakávalo. NASA sa k žalobe ešte nevyjadrila, ale podporuje ju postoj americkej najvyššej audítorskej inštitúcie, Úradu vládnej zodpovednosti (GAO). Firma Blue Origin v podnete na súd uviedla, že je stále presvedčená, že na vybudovanie pristávacieho systému sú potrební dvaja poskytovatelia. Tento systém má slúžiť na pristátie astronautov na povrchu Mesiaca v roku 2024. Zároveň vyslovila obvinenie, že NASA sa dopustila „nesprávneho vyhodnotenia“ jej návrhov počas tendra.

Chcú zaručiť bezpečný návrat na Mesiac

Sme pevne presvedčení, že problémy identifikované v tomto verejnom obstarávaní a jeho výsledky sa musia riešiť, aby sa obnovila spravodlivosť, vytvorila súťaž a zaručil bezpečný návrat na Mesiac,“ vyjadrila sa firma Blue Origin. Americký Úrad vládnej zodpovednosti však medzitým konštatoval, že NASA „nekonala nesprávne“, keď uzavrela kontrakt len s jednou firmou. NASA musí na žalobu firmy Blue Origin odpovedať do 12. októbra. Spoločnosť SpaceX Elona Muska sa k žalobe zatiaľ nevyjadrila.

Viac k témam: Mesiac, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Blue Origin Jeffa Bezosa žaluje NASA, dôvodom je kontrakt s Elonom Muskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 129 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner