19. júl 2024
Facebook
štvrtok, 16 november 2017 08:00

Len malé množstvo prípadov rakoviny pankreasu sa dá operovať, liečbe pomôže skorá diagnostika

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) - Slovensko sa už tretí rok pridáva k Svetovému dňu boja proti rakovine pankreasu, ktorý je 16. novembra a prináša so sebou informačnú a podpornú kampaň na pomoc pacientom s rakovinou pankreasu a ich rodinám. K európskym aktivitám Platformy karcinómu pankreasu sa pripája prostredníctvom Aliancie Nie rakovine a pacientskej organizácie Europacolon Slovensko, ktoré sú jej členmi.

Najhoršie onkologické diagnózy

Toto ochorenie patrí medzi najhoršie onkologické diagnózy. Rakovina pankreasu je jediná, pri ktorej úmrtnosť u mužov i žien vo svete ustavične rastie. Slovensko je v jej výskyte druhé na svete, pričom jedna z piatich žien na Slovensku s onkologickou diagnózou má práve rakovinu pankreasu. Odporúčame:
Vatikán zakáže predaj cigariet vo svojom supermarkete a takzvanom duty free shope Karcinóm pankreasu je desiate najčastejšie onkologické ochorenie a zároveň je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia na nádor v západnom svete. Každý rok zaznamenajú vo svete 280-tisíc nových prípadov. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že ak sa proti tomu nič neurobí, v roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou týchto úmrtí. Predpokladaný počet novodiagnostikovaných prípadov karcinómu pankreasu na Slovensku pre rok 2017 predstavuje 1 018 pacientov. Počet úmrtí v dôsledku karcinómu pankreasu v SR u mužov a žien spolu sa na základe predikčných modelov odhaduje v roku 2017 na 828 prípadov.

Za neúspešnou liečbou je neskorá diagnóza

Len 20 percent z diagnostikovaných prípadov je operabilných. Hlavnou príčinou neúspešnej liečby pacientov je neskorá diagnóza, ktorej príčinou je náročné rozpoznanie ochorenia v jeho počiatkoch, keď nie sú príznaky alebo sa ťažko určujú. Aj preto aliancia Nie rakovine rozdistribuovala do 1500 ambulancií praktických lekárov informačné materiály s názvom Myslite na karcinóm pankreasu, s pomocou ktorých chcú zvýšiť povedomie o rakovine pankreasu a dať pacientom s touto diagnózu lepšiu šancu na život. Odporúčame:
Zomrel český herec a spevák Karel Štědrý, ktorý sa preslávil duetom s Waldemarom Matuškom Priemerný čas prežitia pacientov s diagnózou metastázujúceho nádoru pankreasu je v súčasnosti len štyri až šesť mesiacov. Diagnóza rakoviny pankreasu je preto spájaná s úmrtím. Veľmi málo pacientov prežíva viac ako jeden rok po diagnostikovaní a iba jeden z 20 diagnostikovaných sa dožije viac než päť rokov.

Príznaky rakoviny pankreasu

Aliancia Nie Rakovine upozorňuje na tri najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu, ktoré zostávajú v prvých štádiách ochorenia často bez povšimnutia, no napokon sú dôvodom, prečo ľudia s karcinómom pankreasu prichádzajú do ambulancie lekára. Sú to: zmeny stolice a plynatosť, ožltnutie pacienta a strata hmotnosti, prípadne s ňou spojený vznik diabetu. Pod heslom Zisti, kde ti pomôžu zároveň na svojej webstránke www.nierakovine.sk prináša aliancia mapu gastroenterologických centier, kde záujemcovia nájdu zoznam odborných pracovísk podľa regiónov s menami gastroenterológov a telefonickými kontaktmi na ambulancie, kde pacienti s podozrením či s príznakmi rakoviny pankreasu nájdu po poukázaní od všeobecného praktického lekára dostupnú odbornú pomoc.

UFO bude fialovo nasvietené

Na znak podpory chorým a ich rodinám bude na Svetový deň boja s karcinómom pankreasu v Bratislave na fialovo nasvietené UFO na Moste SNP a v Košiciach Dóm sv. Alžbety a Socha Immaculaty na Hlavnej ulici. Slovensko sa tak pridá k desiatkam krajín po celom svete, ktoré v tento deň nasvietia svoje dominanty, kultúrne a historické pamiatky na fialovo, aby podporili pacientov bojujúcich s ochorením. Odporúčame:
Karcinóm prostaty trápi čoraz viac mužov, po päťdesiatke by nemali podceňovať tieto príznaky Prejaviť spolupatričnosť ľuďom s diagnózou rakovina pankreasu a ich blízkym je možné aj prostredníctvom sociálnych sietí. Na profile webu Nie rakovine na sociálnej sieti Facebook môžu záujemcovia písať príbehy a odkazy na pomoc ľuďom, ktorým táto choroba zasiahla do života. Symbolom podpory pacientov počas tohtoročného Svetového dňa je fialové srdce so stuhou, symbolizujúcou boj proti rakovine. Informácie agentúre SITA poskytla Jana Pifflová Španková z Nie rakovine a Europacolon Slovensko.

Viac k témam: pankreas, rakovina, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Len malé množstvo prípadov rakoviny pankreasu sa dá operovať, liečbe pomôže skorá diagnostika © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 601 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner