24. február 2024
Facebook
pondelok, 18 december 2017 18:00

Talianska rodina necíti takmer žiadnu bolesť, chlapec hrával futbal so zlomeninami členkov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - To, čo bol doteraz skôr námet pre fanúšikov science-fiction a futurológov, je pre jednu taliansku rodinu už dnes bežnou dennou realitou. Britská BBC vyspovedala 52-ročnú Letiziu Marsili, ktorá, nech už sa s jej telom deje hocičo, necíti bolesť. Rovnaký symptóm vykazujú aj ďalší piati jej rodinní príslušníci.

Vývoj lieku na úľavu od bolesti

"V skutočnosti, cítime bolesť, náznak bolesti, ale vždy len niekoľko sekúnd," hovorí Letizia pre BBC. Rodina už zaujala aj vedcov, ktorí predpokladajú, že mutácia génov, ktorá sa u jej členov vyskytuje, môže v budúcnosti výrazne pomôcť pacientom trpiacim chronickými bolesťami. "Otvárame tu úplne novú kapitolu vo vývoji lieku na úľavu od bolesti," hovorí Anna Maria Aloisi z lekárskej fakulty University of Siena. Odporúčame:
Vedci objavili liek na jedno z najzávažnejších ochorení mozgu Jav už dostal po rodine aj pomenovanie - syndróm bolesti Marsiliovcov (Marsili pain syndrome). Podľa Letizie Marsili sa však mutácia neprejavuje len pozitívne. Zatiaľ čo "bežných" ľudí, ktorí túto mutáciu nemajú, bolesť upozorňuje na problém, Marsiliovcov naň neupozorňuje nič. A Letizia, rovnako ako jej matka, dvaja synovia, sestra a neter, sa v minulosti už mnohokrát potýkali so zdravotnými problémami, ktoré "bežného" človeka okamžite zložia na posteľ, no oni o nich často ani nevedia. Letiziin 24-ročný syn Ludovico, ktorý je vášnivým futbalistom, mal napríklad na oboch členkoch viacero zlomenín. Kým to však až po dlhšom čase neodhalil röntgen, hral futbal s vážne doráňanými členkami veselo ďalej.

Anamnézu pokladá za veľkú výhodu

Letiziin druhý syn, 21-ročný Bernardo, si pri páde z bicykla vážne poškodil koleno, no bez toho, aby o tom vedel, odbicykloval ešte ďalších pätnásť kilometrov. Keď si samotná Letizia vykĺbila ruku pri lyžovaní, zistila to až na druhý deň podľa toho, že nevedela hýbať s prstami. Jej 78-ročná matka Domenica má veľmi často popálené ústne podnebie, keďže necíti, nakoľko vriaca je jej obľúbená káva. Letiziina neter Maria Elena túto rodinnú anamnézu pokladá za veľkú výhodu a pokúša sa s ňou experimentovať. Nedávno si napríklad chladnokrvne nechala 20 minút celú ruku zastrčenú v nádobe s ľadom.

Viac k témam: bolesť, lieky, veda, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Talianska rodina necíti takmer žiadnu bolesť, chlapec hrával futbal so zlomeninami členkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 442 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner