24. február 2024
Facebook
štvrtok, 31 máj 2018 10:00

Skleróza multiplex postihuje až takmer trikrát viac žien ako mužov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) - Viac ako 1 600 ľuďom diagnostikujú ročne na Slovensku sklerózu multiplex. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) Boris Chmel, vyplýva to zo zdravotníckych štatistík.

Svetový deň sklerózy multiplex

Na riziká ochorenia upozorňujú odborníci každoročne, aj pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadol na 30. mája. Odporúčame:
Neskrývaj sa, odhoď predsudky – môj život so sklerózou multiplex. "Podľa štatistiky NCZI bolo na Slovensku v priebehu roka 2016 novodiagnostikovaných 1 639 pacientov so sklerózou multiplex. Z toho bolo 1 128 žien a 511 mužov. Celkový počet evidovaných osôb v neurologických ambulanciách s touto diagnózou bol ku koncu roka 2016 vyše 11 000,“ uviedol Chmel. Skleróza multiplex je zvyčajne diagnostikovaná u ľudí vo veku medzi 20 a 40 rokom života a postihuje až takmer trikrát viac žien ako mužov. "Medzi najčastejšie príznaky sklerózy multiplex patria únava, bolesť, slabosť, problémy s vizuálnym a zmyslovým vnímaním, zmeny nálad, dysfunkcia močového mechúra, ale aj črevná a sexuálna dysfunkcia," upozornil hovorca.

Príčina vzniku ochorenia nie je známa

Skleróza multiplex alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom vlastný organizmus napáda funkciu nervových vláken. Príčina vzniku ochorenia nie je doteraz známa. Predpokladá sa, že vznik ochorenia je daný určitou dedičnou dispozíciou v kombinácii s viacerými faktormi z prostredia. Svetový deň sklerózy multiplex je vyhlásený Medzinárodnou federáciou sklerózy multiplex na poslednú májovú stredu. Cieľom tejto celosvetovej iniciatívy je zvýšiť povedomie o diagnóze, ktorá ovplyvňuje životy viac ako dvoch miliónov ľudí po celom svete.

Viac k témam: skleróza multiplex, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Skleróza multiplex postihuje až takmer trikrát viac žien ako mužov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 403 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner