25. apríl 2024
Facebook
nedeľa, 27 august 2017 21:00

Foto: Houston po hurikáne Harvey zasiahli rozsiahle povodne

Written by 
Rate this item
(0 votes)

HOUSTON 27. augusta (WebNoviny.sk) - Mesto Houston v americkom štáte Texas po hurikáne Harvey, ktorý sa tamojším územím počas víkendu prehnal, zasiahli rozsiahle záplavy spôsobené prudkým dažďom. V zatopených oblastiach záchranári pomohli už vyše tisíc ľuďom. V houstonskej metropolitnej oblasti platí z dôvodu prudkých povodní výnimočný stav a cestovanie v nej je takmer nemožné, informuje Národná meteorologická služba (NWS). Podľa niektorých správ živel v Houstone a okolí pripravil o život päť ľudí, úrady však zatiaľ potvrdili len jedno tamojšie úmrtie. Okrem toho v dôsledku Harveyho, ktorý od piatku zoslabol na tropickú búrku, zomrel aj jeden človek v okrese Aransas.

Dvetisíc telefonátov o pomoc

Záchranári zaznamenali v Houstone už vyše dvetisíc telefonátov o pomoc, uviedol starosta mesta Sylvester Turner. Zároveň vyzval obyvateľov k tomu, aby nevolali záchranné služby, zakiaľ sa neocitnú v život ohrozujúcej situácii a ich záchrana nebude nutná. Ako tiež dodal, tamojšie kongresové centrum poslúži ako útočisko pre potrebných. Odporúčame:
Hurikán Harvey zvyšuje cenu benzínu v USA NWS v Houstone a meste Galveston namerala 61,2 centimetrov zrážok za uplynulých 24 hodín. Situácia v prvom menovanom sa môže podľa predpokladov ešte viac zhoršiť. Podobná katastrofa pritom môže podľa odborníkov zasiahnuť aj Galveston a ďalšie oblasti na juhovýchode Texasu. Meteorológovia odporúčajú tamojším obyvateľom presunúť sa na vyššie položené miesta a necestovať, ak "neutekajú z oblasti, ktorá je vystavená povodni alebo nebola vyhlásená evakuácia".

Silný vietor komplikuje situáciu

Záchranné akcie komplikuje silný vietor. Podľa informácií spravodajského portálu BBC pobrežná stráž v Houstone požiadala v dôsledku hromadiacich sa volaní o pomoc viac helikoptér. Guvernér Greg Abbott zase oznámil, že zmobilizoval 1800 vojakov, ktorí sa majú angažovať pri záchranných a upratovacích prácach. Zobraziť fotogalériu k článku:
Houston po hurikáne Harvey zasiahli rozsiahle povodne Meteorologická služba vyhlásila vo viacerých okresoch na juhovýchode Texasu varovanie pred prudkými povodňami. "Mnoho potokov, riek a mŕtvych ramien presiahlo svoje predtým zaznamenané záplavové úrovne hladiny," uviedla NWS.

Hurikán zanechal po sebe spúšť

Harvey dosiahol pevninu v piatok večer ako hurikán štvrtej kategórie podľa päťstupňovej Saffirovej-Simpsonovej stupnice, a to na dvoch miestach. Najprv severovýchodne od mesta Corpus Christi a o pár hodín neskôr severne od mesta Rockport. Rýchlosť vetra, ktorý ho sprevádzal, vtedy dosahovala 215 kilometrov za hodinu, čím sa stal najsilnejším hurikánom, ktorý zasiahol pevninu USA za uplynulých 13 rokov. V priebehu soboty však zoslabol a rýchlosť vetra dosahovala približne 113 kilometrov za hodinu, na základe čoho ho Národné hurikánové centrum prehlásilo za tropickú búrku. V sobotu v noci rýchlosť vetra dosahovala už len 64 kilometrov za hodinu. Podľa odborníkov Harvey počas nedele zrejme zoslabne a stane sa tropickou depresiou. Živel po sebe zanechal veľké materiálne škody, ktorých celkový rozsah úrady pre zhoršené podmienky nemôžu jasne určiť, ako aj masívne výpadky elektriny. Jedným z najviac zasiahnutých miest je podľa odhadov pobrežné mesto Rockport. Jeho starosta Charles "C.J." Wax uviedol, že živel spôsobil "rozsiahlu spúšť" a poškodil domy, podniky aj školy a niektoré stavby úplne zničil. Mesto tiež prišlo o telefónne pripojenie a aj ďalšie formy komunikácie sú obmedzené. Škody hlásia aj z mesta Corpus Christi, kde búrka poškodila jeden z najväčších petrochemických prístavov v USA. Okrem toho v okolí mesta pobrežná hliadka zachránila v sobotu z lodiek a člnov 20 ľudí v tiesni. Ťažobná spoločnosť Exxon Mobil zase v dôsledku tropickej búrky zastavila činnosť druhej najväčšej rafinérie v Spojených štátoch, ktorá sa nachádza v meste Baytown. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Houston, Hurikán Harvey, počasie, povodne
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Houston po hurikáne Harvey zasiahli rozsiahle povodne © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 335 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner