23. apríl 2024
Facebook
pondelok, 04 september 2017 13:00

Merkelová si to v dueli „rozdala“ so Schulzom, hovorili najmä o utečencoch

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BERLÍN 4. septembra (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU/CSU) a jej rival Martin Schulz (SPD) sa v nedeľu, tri týždne pred parlamentnými voľbami, stretli v televíznej debate. Jablkom sváru bola najmä otázka Turecka. Bývalý predseda Európskeho parlamentu vyhlásil, že by ukončil prístupové rokovania Ankary pre čoraz autoritárskejšiu politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Merkelová pochybuje o Turecku

Merkelová, ktorá v minulosti spochybňovala, že sa Turecko vôbec niekedy k Európskej únii pripojí, sa k podobnému kroku odmietla zaviazať. Napriek tomu ostro skritizovala Erdoganovu vládu a vyhlásila, že "Turecko sa závratnou rýchlosťou vzďaľuje od všetkých demokratických praktík". Odporúčame:
Osloboďte občanov Nemecka, žiada Turecko kancelárka Merkelová Turecká otázka bola jednou z mála, ktorá vyvolala v inak pokojnej debate napätie. Veľká časť diskusie sa venovala predovšetkým téme migrácie, pričom Merkelová obhajovala svoje rozhodnutie vpustiť v roku 2015 do krajiny státisíce utečencov. Trvala tiež na tom, že Nemecko sa nemôže izolovať od dopadov vojny a chudoby inde vo svete. Schulz s jej krokmi zväčša súhlasil, podotkol len, že mali byť lepšie skoordinované s inými štátmi.

Sociálni demokrati v prieskume zaostávajú

Kancelárka voličom počas debaty ponúkla svoje dvanásťročné skúsenosti na čele najsilnejšej európskej ekonomiky, pričom podčiarkla rekordne nízku nezamestnanosť. Prisľúbila tiež, že sa bude držať svojej dlhodobej politiky a bude voliť medzinárodnú spoluprácu pred konfrontáciou, aj čo sa týka amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa telefonického prieskumu po skončení debaty sa víťazkou duelu stala Merkelová. Schulzovi sociálni demokrati zaostávajú za Merkelovej konzervatívcami vo všetkých nedávnych prieskumoch verejnej mienky. Počas debaty obaja kandidáti odmietli vylúčiť možné pokračovanie ich súčasnej veľkej koalície po parlamentných voľbách. Tie sa v Nemecku uskutočnia 24. septembra.

Viac k témam: Angela Merkelová, Martin Schulz, Nemecko, parlamentné voľby v Nemecku, Recep Tayyip Erdogan, utečenci, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová si to v dueli „rozdala“ so Schulzom, hovorili najmä o utečencoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 300 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner