14. júl 2024
Facebook
nedeľa, 01 október 2017 12:00

Aktualizované: Katalánske referendum si vyžiadalo prvé potýčky, polícia použila štíty aj pelendreky

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 1. októbra, 11:42
BARCELONA 1. októbra (WebNoviny.sk) - V Katalánsku sa aj napriek nesúhlasu španielskej vlády v nedeľu koná referendum o nezávislosti od Španielska. V Barcelone a ďalších mestách prichádzali už pred úsvitom do škôl a na ďalšie miesta určené na hlasovanie ľudia, ktorí sa tam chceli pripojiť k rodičom, deťom a aktivistom. Tí zotrvali vo volebných miestnostiach aj napriek príkazu úradov, ktoré im nariadili odchod do nedeľňajšieho rána, konkrétne do 6:00. Odporúčame:
Katalánci protestovali proti referendu, vyzvali Puigdemonta k odstúpeniu

Prvé potýčky

Katalánske referendum o nezávislosti od Španielska si vyžiadalo prvé potýčky. Civilná garda rozbila kladivom sklo na vstupných dverách a použili tiež kliešte, aby sa dostali do volebného centra, kam mal prísť hlasovať regionálny prezident Carles Puigdemont. Pred budovou v meste Sant Julià de Ramis sa polícia dostala do potýčky s ľuďmi čakajúcimi na hlasovanie. Zatiaľ nie je známe, či niekto utrpel zranenia. Ako píše agentúra AP, polícia použila štíty a podľa televíznych záberov aj pelendreky. Španielska centrálna vláda trvá na tom, že referendum je protiústavné.

Kroky španielskej vlády

Španielska vláda sa v snahe zabrániť referendu za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí či raziám v priestoroch patriacich katalánskej regionálnej vláde, kde španielski policajti zhabali takmer desať miliónov hlasovacích lístkov a listiny pre volebné komisie. Civilná garda tiež zablokovala softvér, pomocou ktorého malo viac ako 2300 hlasovacích miest zdieľať výsledky a ľudia prostredníctvom neho tiež mali mať prístup k online hlasovaniu.

Viac k témam: Katalánsko, referendum, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Katalánske referendum si vyžiadalo prvé potýčky, polícia použila štíty aj pelendreky © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 184 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner