26. máj 2024
Facebook
streda, 14 marec 2018 16:00

Veľká Británia chce mimoriadne stretnutie na pôde OSN v súvislosti s dvojitým agentom Skripaľom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

LONDÝN 14. marca (WebNoviny.sk) - Veľká Británia vyzvala Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (OSN) na mimoriadne stretnutie v súvislosti s otrávením bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Informoval o tom spravodajský portál BBC odvolávajúc sa na ministerstvo zahraničia. Stalo sa tak po tom, čo Rusko v utorok odmietlo ultimátum zo strany Veľkej Británie, aby sa do utorka večera vyjadrilo k otázke, či stálo za otrávením Skripaľa a jeho dcéry Julie. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že incident, ktorý sa stal 4. marca v Salisbury, "nasleduje osvedčený vzor ruskej agresie".

Nová séria opatrení voči Rusku

Britská premiérka Theresa Mayová v súvislosti s ultimátom plánuje oznámiť poslancom novú sériu opatrení voči Rusku ešte pred stretnutím OSN, ktoré sa očakáva tento večer, píše BBC. Kremeľ, ktorý akékoľvek spojenie s incidentom popiera, tvrdí, že akékoľvek kroky, ktoré premiérka podnikne povedú k "odvetným opatreniam". Odporúčame:
Moskva odmietla ultimátum britskej premiérky, Trump stojí za Mayovou Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. V nemocnici je aj policajt, ktorý s nimi ako prvý po útoku prišiel do styku, ten však už komunikuje s okolím.

Paralytickú látku vyrábal Sovietsky zväz

Mayová v pondelok v prejave na pôde britského parlamentu informovala, že Skripaľ a jeho déra Julia boli otrávení nervovo paralytickou látkou známou ako Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny. To, že sa táto látka objavila na území Veľkej Británie, má podľa Mayovej len dve možné vysvetlenia - buď šlo o útok zo strany ruského štátu, alebo Rusko stratilo kontrolu nad vysoko nebezpečnou smrtiacou látkou, ktorú vlastní. Odporúčame:
Britská premiérka obvinila Rusov z otrávenia agenta Skripaľa, tí hovoria o cirkusovom predstavení Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, Rusko, Sergej Skripaľ, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia chce mimoriadne stretnutie na pôde OSN v súvislosti s dvojitým agentom Skripaľom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 157 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner