23. apríl 2024
Facebook
sobota, 17 február 2024 14:00

Izrael dôkladne plánuje ofenzívu v meste Rafah, kde hľadá útočisko viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy

Written by 
Rate this item
(0 votes)

17.2.2024 (SITA.sk) - Izraelský minister obrany Joav Gallant v piatok uviedol, že Izrael „dôkladne plánuje“ vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, čo signalizuje odhodlanie pohnúť sa vpred napriek rastúcim medzinárodným obavám o bezpečnosť stoviek tisícov Palestínčanov, ktorí tam hľadajú útočisko.

Operácia bez "dôveryhodného" plánu

Americký prezident Joe Biden vyzval Izrael, aby neuskutočnil operáciu bez „dôveryhodného“ plánu na ochranu civilistov a namiesto toho sa zameral na prímerie, zatiaľ čo Egypt uviedol, že operácia by mohla ohroziť diplomatické vzťahy medzi krajinami. Mnoho ďalších svetových lídrov vydalo podobné znepokojivé správy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Odhaduje sa, že v Rafahu sa tiesni asi 1,4 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy, pričom väčšina z nich bola vysídlená v dôsledku bojov na inom území. Státisíce ľudí žijú v rozľahlých stanových táboroch. Gallant v piatok pre novinárov povedal, že Izrael spôsobil militantnému hnutiu Hamas ťažké straty a že Rafah je „ďalšou baštou Hamasu“, na ktorú sa Izrael plánuje zamerať.

Plán evakuácie civilistov

„Dôkladne plánujeme budúce operácie v Rafahu, ktorý je významnou baštou Hamasu,“ povedal Gallant. Odmietol však povedať, kedy by sa operácia mohla začať. Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie) Izrael už skôr uviedol, že najskôr vypracuje plán na evakuáciu civilistov. Palestínčania a medzinárodné humanitárne agentúry tvrdia, že neexistuje žiadne bezpečné miesto, kam ísť, pričom Izrael tiež podniká útoky v oblastiach, kde predtým vyzval civilistov, aby tam vyhľadali úkryt, vrátane Rafahu.

Viac k témam: Americký prezident, Izraelsko-palestínsky konflikt, izraelský minister obrany, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Izrael dôkladne plánuje ofenzívu v meste Rafah, kde hľadá útočisko viac ako polovica obyvateľov Pásma Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner