26. máj 2024
Facebook
piatok, 12 apríl 2024 16:00

Belgicko vyšetruje ruské zasahovanie do európskych volieb, De Croo potvrdil existenciu proruských sietí v niekoľkých krajinách

Written by 
Rate this item
(0 votes)

12.4.2024 (SITA.sk) - Belgicko vyšetruje údajné ruské zasahovanie do júnových volieb do Európskeho parlamentu. Oznámil to belgický premiér Alexander De Croo, podľa ktorého ich spravodajská služba potvrdila existenciu siete usilujúcej sa o podkopanie podpory Ukrajiny.

Proruské siete

„Belgické spravodajské služby potvrdili existenciu proruských rušivých sietí s aktivitami v niekoľkých európskych krajinách a tiež tu v Belgicku,“ uviedol De Croo. Belgicko v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v Európskej únii. Belgické úrady podľa premiéra úzko spolupracujú s partnermi v Česku po tom, čo tam odhalili proruskú ovplyvňovaciu operáciu. Vyšetrovanie zistilo, že niektorí členovia europarlamentu boli oslovení a ponúkli im peniaze na to, aby šírili ruskú propagandu. Podplácanie sa podľa De Crooa neodohralo v Belgicku, ale zasahovanie áno. Podrobnosti o možných podozrivých neposkytol.

Jasné ciele

De Croo vysvetlil, že podľa belgickej spravodajskej služby sú ciele Moskvy veľmi jasné. „Cieľom je pomôcť zvoliť viac proruských kandidátov do Európskeho parlamentu a posilniť určitý proruský naratív v tejto inštitúcii,“ povedal a dodal, že „oslabená európska podpora Ukrajiny slúži Rusku na bojisku, a to je skutočný cieľ, ktorý odhalili v predošlých týždňoch“. „Sú to vážne obavy, a preto som podnikol kroky. Nemôžeme dovoliť tento typ ruskej hrozby medzi nami. Musíme konať a musíme konať tak na národnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ,“ povedal tiež De Croo.
Európske voľby sa uskutočnia od 6. do 9. júna.


Viac k témam: Belgický premiér, Ruská propaganda, ruské zasahovanie, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - Belgicko vyšetruje ruské zasahovanie do európskych volieb, De Croo potvrdil existenciu proruských sietí v niekoľkých krajinách © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 31 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner