21. jún 2024
Facebook
pondelok, 27 máj 2024 21:00

Nemeckého vojenského dôstojníka odsúdili na tri a pol roka väzenia za špionáž pre Rusko, motivoval ho strach z eskalácie vojny

Written by 
Rate this item
(0 votes)

27.5.2024 (SITA.sk) - Súd v nemeckom Düsseldorfe usvedčil vojenského dôstojníka zo špionáže pre odovzdávanie interných dokumentov Rusku. Odsúdil ho na tri a pol roka väzenia.

Konal z vlastnej vôle

Päťdesiatštyriročný Thomas H. pracoval pre Spolkový úrad pre vybavenie, informačné technológie a podporu v prevádzke Bundeswehru a mal hodnosť kapitána. Podľa súdu sa dopustil špionáže a porušenia štátnych tajomstiev. Muž konal z vlastnej vôle, keď ruskému konzulátu v Bonne v máji 2023 poskytol interné dokumenty, aby ich poslali ruským spravodajským službám. Tiež sa ponúkol, že bude spolupracovať a poskytovať ďalšie dokumenty z Bundeswehru - nemeckej armády.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súd skonštatoval, že muž sa priznal k väčšine obvinení, spolupracoval s vyšetrovateľmi a svoje konanie oľutoval.

Strach z jadrovej eskalácie

Odsúdený v apríli vypovedal, že ho k činu motivoval strach z jadrovej eskalácie vojny na Ukrajine, informuje tlačová agentúra dpa. V tom čase podľa jeho slov sledoval na sociálnych médiách proruského influencera, čo ho motivovalo k tomu, aby oslovil ruský konzulát. Na súde tiež povedal, že mal ťažké vyhorenie, bol prepracovaný a mal vedľajšie účinky očkovania proti COVID-19. V tom čase tiež požiadal o členstvo v krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko, ale neskôr sa rozhodol odtiaľ vystúpiť.

Viac k témam: Nemecká armáda, Ruská špionáž, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Nemeckého vojenského dôstojníka odsúdili na tri a pol roka väzenia za špionáž pre Rusko, motivoval ho strach z eskalácie vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 29 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner